Vem betalar för din introduktion och hur lång är karenstiden?

När du lämnar en anställning i en region för att börja arbeta som hyrkonsult uppstår ofta två praktiska frågor:

Hur länge måste jag vänta innan jag kan ta uppdrag i samma region?
Och vem står för kostnaden när jag introduceras på den nya arbetsplatsen?

Karenstiden är tolv månader

En konsult får inte vara eller ha varit anställd i den region där uppdraget ska utföras under de senaste tolv månaderna före uppdragets start.

Regeln gäller:

  • oavsett anställningsform,

  • oavsett vilken tjänst konsulten haft,

  • inom hela den aktuella regionen – inte bara den tidigare kliniken eller arbetsplatsen.

För en timanställd räknas karenstiden från det senaste arbetade passet eller den senaste arbetade timmen.

Exempel

Du avslutar en anställning på en vårdcentral i Region Dalarna den 31 januari. Du kan då inte börja ett hyrbemanningsuppdrag någonstans inom Region Dalarna förrän tolvmånadersperioden har löpt ut.

Det spelar alltså ingen roll att det nya uppdraget ligger på ett annat sjukhus, i en annan kommun, på en annan klinik, eller inom en annan specialitet.

Det är regionen som arbetsgivare, inte den enskilda arbetsplatsen, som styr karensen. Det betyder att karens inte gäller om du går från att jobba på regionen till att jobba på en kommunalt driven arbetsplats.

Du kan däremot normalt ta ett bemanningsuppdrag i en annan region under tiden eftersom karensregeln är knuten till den region som avropet kommer från.

Bemanningsföretaget måste kontrollera karensen

Det är inte bara konsulten som förväntas hålla reda på detta. Bemanningsföretaget ska inom sin rekryteringsprocess dokumentera konsultens anställningar under de senaste tolv månaderna och kontrollera om personen omfattas av karens i någon region.

Det är därför vanligt att du inför ett uppdrag får redovisa:

  • tidigare regionala arbetsgivare

  • anställningsperioder

  • senaste arbetsdag eller arbetade pass

När krävs arbetsplatsintroduktion?

Du ska genomgå enligt det nationella avtalet ha en arbetsplatsintroduktion om du inte har arbetat eller haft uppdrag på den aktuella enheten eller avdelningen under de senaste tolv månaderna.

Introduktionen ska minst omfatta:

  • visning av lokaler, hjärtstartare och akutvagn

  • genomgång av medicinska riktlinjer och verksamhetsrutiner

  • genomgång av avvikelse- och kvalitetssystem

  • brandsäkerhet och utrymningsplan

Det är chefen på den avropande enheten eller avdelningen som ansvarar för att introduktionen genomförs.

Observera skillnaden:

  • Karensen gäller tidigare anställning i hela regionen.

  • Introduktionsregeln gäller tidigare arbete på den specifika enheten eller avdelningen.

Du kan alltså vara fri från karens men ändå behöva introduktion.

Vem betalar de första två timmarna?

Kravspecifikationen säger att bemanningsföretaget inte får ersättning från regionen för arbetsplatsintroduktionen.

Som standard ska de två första timmarna av uppdraget dras av från fakturan. Om regionen bedömer att en annan tidsåtgång behövs ska detta framgå av avropet.

Det nationella huvudavtalet kompletterar detta genom att kräva att avdraget för introduktion specificeras i antal timmar på fakturan.

Det betyder att:

Regionen betalar inte bemanningsföretaget för de introduktionstimmar som ska dras av.

Men det betyder inte automatiskt att konsulten ska arbeta gratis.

Får konsulten själv lön under introduktionen?

Avtalet reglerar ersättningen mellan regionen och bemanningsföretaget. Det säger att leverantören inte får fakturera regionen för introduktionen.

Det säger däremot inte uttryckligen att bemanningsföretaget får göra motsvarande avdrag från konsultens lön eller faktura.

Om du själv får betalt under introduktionen beror därför på ditt avtal med bemanningsföretaget:

  • Är du anställd styrs frågan av anställningsavtalet och eventuellt kollektivavtal.

  • Fakturerar du genom eget bolag styrs den av underleverantörs- eller konsultavtalet.

  • Har bemanningsföretaget erbjudit ett timpris bör det framgå om introduktionstid är ersättningsgrundande.

Det är alltså fullt möjligt att regionen inte betalar bemanningsföretaget, samtidigt som bemanningsföretaget ändå betalar konsulten. Då bär bemanningsföretaget kostnaden.

Klinisk introduktion kan vara upp till 16 timmar

Utöver den vanliga arbetsplatsintroduktionen kan du behöva en särskild introduktion till det kliniska arbetet.

Behovet bedöms utifrån:

  • din kompetens

  • din erfarenhet

  • tidigare erfarenhet från den aktuella enhete,

  • de formella och praktiska kraven i uppdraget

Den beräknade tiden ska anges i avropet. Den slutliga tidsåtgången bedöms av chefen på enheten i dialog med bemanningsföretaget.

Inte heller för den kliniska introduktionen får leverantören ersättning från regionen. Den får som mest omfatta 16 timmar. Överskrids den gränsen räknas det enligt kravspecifikationen som en felaktig leverans.

Det innebär att den totala obetalda tiden för leverantören kan vara större än de två standardtimmarna:

  • normalt två timmar arbetsplatsintroduktion,

  • plus eventuell klinisk introduktion på upp till 16 timmar.

Det bör därför framgå tydligt före uppdraget vilken introduktion som faktiskt planeras.

Även utbildning i journal- och IT-system ska dras av

Om du behöver utbildning eller genomgång av regionens journal- eller IT-system ska regionen göra detta möjligt, fysiskt eller digitalt.

Men tidsåtgången ska dras av från fakturan utöver den ordinarie arbetsplatsintroduktionen.

I praktiken kan ett uppdrag alltså innehålla flera olika typer av tid som bemanningsföretaget inte får fakturera:

  1. arbetsplatsintroduktion,

  2. klinisk introduktion,

  3. utbildning i journal- och IT-system.

Kontrollera detta innan du tackar ja

Be bemanningsföretaget att skriftligen svara på följande:

Om karensen

  • Vilket datum anser ni att min karens börjar?

  • Vilken tidigare anställning grundar ni bedömningen på?

  • Avser uppdraget samma region som min tidigare arbetsgivare?

  • Vilket är tidigaste möjliga startdatum?

Om introduktionen

  • Hur många timmar arbetsplatsintroduktion har regionen angett?

  • Finns det även klinisk introduktion?

  • Behöver jag utbildning i journal- eller IT-system?

  • Får jag lön eller fakturaersättning under dessa timmar?

  • Har den erbjudna ersättningen redan justerats för introduktionsavdraget?

Sammanfattning

Karenstid

  • Karenstiden är tolv månader

  • Den gäller om konsulten är eller har varit anställd i regionen där uppdraget ska utföras

  • Den gäller oavsett anställningsform eller tjänst

  • För timanställda räknas tiden från senaste arbetade pass eller timme

Introduktion

  • Vanlig arbetsplatsintroduktion krävs om du inte arbetat på enheten eller avdelningen under de senaste tolv månaderna

  • Normalt dras uppdragets första två timmar av från bemanningsföretagets faktura

  • Klinisk introduktion kan omfatta upp till 16 timmar

  • Journal- och IT-utbildning dras av utöver den vanliga introduktionen

  • Chefen på den aktuella enheten ansvarar för att arbetsplatsintroduktionen genomförs

  • Om konsulten själv får betalt avgörs av avtalet mellan konsulten och bemanningsföretaget

Den viktigaste slutsatsen är därför

Regionen betalar inte bemanningsföretaget för introduktionstiden – men det betyder inte i sig att konsulten ska arbeta utan ersättning.

Lämna en kommentar

Varukorg